Informatika se rozvíjí raketovým tempem a přináší stále nové a dokonalejší způsoby úschovy a zpracování dat. V posledních letech se rozvinula technologie tzv. cloudu, která změnila způsob distribuce softwaru a úschovy dat pro firmy a koncové zákazníky.

Jak funguje cloud

Cloud je technologie, která umožňuje využití aplikací a softwaru, který není přímo nainstalovaný v našem počítači. A obdobně to funguje i s daty. Pomocí cloudu můžeme zpracovávat data, která nemáme uložená na vlastním harddisku. Aplikace i datová uložiště jsou totiž umístěná v cloudu, neboli na vzdálených serverech poskytovatele cloudových služeb. Abychom mohli využívat cloudové služby, tak musíme mít přístup k internetu. Cloudové služby obsluhujeme přes webové rozhraní.

Typickým představiteli cloudových aplikací jsou aplikace z balíčku Google Apps for Work, mezi které patří Gmail pro firmy, Google Kalendář, Google Disk, Google Hangouts, Administrátorská konzole nebo Sejf.

Výhody cloudových řešení pro firmy

Cloudové aplikace umožňují efektivní správu a provoz firmy od účetnictví, po správu zakázek až po komunikaci. Využití cloudových aplikací má pro firmy neoddiskutovatelné výhody.

  • Správa firemních dat i využití aplikací odkudkoliv – stačí mít jen připojení k internetu a webový prohlížeč.
  • Mobilní přístup – všechna data uložená v cloudu a většinu aplikací, je možné obsluhovat ze smartphonu.
  • Vysoká míra zabezpečení – stejná cloudová řešení využívají i globální korporace. Malá či střední firma i živnostník mají garantovanou stejnou míru zabezpečení aplikací jako velké globální firmy. Všechna data jsou neustále zálohovaná
  • Platba jen za využívané aplikace – v případě, že firma shledá aplikaci jako nepotřebnou, stačí přestat platit a využívat ji.
  • Práce s nejmodernějším softwarem – aplikace jsou neustále aktualizované a firmy mají vždy nejmodernější verzi.
  • Aplikace nejsou náročné na výkon – firma nepotřebuje vlastní servery, aplikace se obsluhují jen za pomoci PC nebo notebooku.
  • Příznivá cena – u cloudových aplikací platí firma pravidelně menší poplatek za využití softwaru.
  • Stabilita – o cloudové aplikace se starají specialisté z oboru a míra zabezpečení fungování jednotlivých částí cloudového řešení je vysoká. Aplikace jsou stabilní a výpadky jsou vzácné.