Jedním z faktorů, které rozhodují o úspěchu či neúspěchu firmy při podnikání, je efektivita firemních procesů. V případě, že je správa projektů a komunikace mezi jednotlivými zaměstnanci neefektivní, tak přichází firma o řadu pracovních hodin, které by jinak mohli zaměstnanci věnovat zpracování zakázek či vyhledávání nových obchodních příležitostí.

Aplikace Google Apps for Work od společnosti Google jsou vyvíjené právě s důrazem na vysokou efektivitu při jejich užívání zejména u malých a středních firem. Jednou ze stěžejních aplikací z balíčku je aplikace Google Hangouts, která slouží ke komunikaci mezi zaměstnanci na dálku a může se využívat i jako chatovací služba.

Hlavní úlohou Google Hangouts jsou videokonference. Videokonferencí se může zúčastnit až patnáct účastníků a dají se tedy využít k uspořádání porady mezi jednotlivými zaměstnanci. Videokonference úspěšně nahradí osobní setkání a umožní tím nejefektivnějším způsobem projednat firemní záležitosti a to i v případě, že jsou někteří pracovníci mimo kancelář – například pokud pracují z domova nebo jsou na zahraniční cestě. Google Hangouts také umožňuje jednání mezi zaměstnanci jednotlivých poboček firmy, ať už jsou kdekoliv na světě.

Google Hangouts pro firmy má řadu pokročilých funkcí, které najdou svoje využití při firemní poradě i při konzultaci projektu s klienty. Aplikace umožňuje přenos zvuku a obrazu v HD kvalitě a účastníci videokonference si mohou navzájem sdílet svoje obrazovky. V případě videokonference více účastníků rozpozná aplikace, který účastník právě hovoří a zobrazí ho na obrazovce. Další účastníci konference se zobrazují v rohu obrazovky. Google Hangouts při konferenčním hovoru odfiltruje rušivý šum v pozadí a nic tedy nebrání vzájemnému porozumění jednotlivých účastníků konference. Aplikace má v sobě také integrovaný chat, pomocí kterého je možné zasílat si zprávy nebo soubory.

Pro videokonferenci postačí samotná aplikace a přenosný počítač s připojením k internetu, s reproduktory nebo se sluchátky a s mikrofonem. Aplikace lze využívat i na smartphonu.

Aplikaci Google Hangouts lze tedy využít k jednání s klienty, k firemní poradě nebo k pohovoru s uchazečem o zaměstnání. Jednotliví účastníci videohovoru mohou být přitom na druhém konci světa. Kromě toho může firma uskutečnit tzv, Hangout on Air a představit svůj produkt v reálném čase na YouTube, kde zůstane prezentace následně uložená.

Plánované hovory přes Google Hangout – s tzv. Hangouty, si můžete přidat do Google Kalendáře, který vás na plánovaný hovor upozorní, a v daný moment zahájíte rozhovor kliknutím na jediné tlačítko.